Jak pomalować drzwi wewnętrzne?

POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ

Po upływie lat drzwi wewnętrzne mogą już nie wyglądać tak samo. Pomalowanie drzwi to najłatwiejszy i najszybszy sposób na ich odnowienie lub nadanie nowego wyglądu. Jak to zrobić? Jaką farbę wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Jak przygotować drzwi do malowania?

Przed podjęciem się prac malarskich należy dokładnie przygotować powierzchnię drzwi. Proces ten należy rozpocząć od pozbycia się starej powłoki lakierniczej przy pomocy opalarki, specjalistycznych środków chemicznych czy szlifierki. Po dokładnym oczyszczeniu i wyszlifowaniu powierzchni drzwi, konieczne jest ich odpylenie specjalnym odkurzaczem budowlanym lub czystą zmiotką. Należy pamiętać również o wytarciu drzwi lekko zwilżoną szmatką. Gdy powierzchnia wyschnie, można przejść do właściwego etapu renowacji – malowania.

Jakie narzędzia wybrać? 

Wybór narzędzi jest istotną kwestią w całym procesie. Do gładkich powierzchni doskonale sprawdzą się wałki, natomiast do uzupełniania wszelkich szczelin czy malowania krawędzi – pędzle. Wśród dostępnych rozwiązań znaleźć można co najmniej kilka rodzajów wałków i pędzli. Ich typ powinien być w pełni dopasowany do rodzaju malowanej powierzchni. W przypadku drzwi drewnianych warto zdecydować się na wałek welurowy lub filcowy – o krótkim włosiu. To zapewni gładką powierzchnię malowania. W kwestii pędzli, najlepszym wyborem będzie miękkie włosie – sztuczne w przypadku preparatów wodorozcieńczalnych, a naturalne w przypadku produktów rozpuszczalnikowych.

jak pomalować drzwi wewnętrzne
malowanie drzwi wewnętrznych

Jaką farbą pomalować drzwi?

Aby pomalowane drzwi estetycznie się prezentowały, należy zadbać nie tylko o odpowiednie ich przygotowanie i narzędzia, lecz przede wszystkim o odpowiednio dobraną farbę. Najczęściej stosowane są kryjące farby np. alkidowe lub akrylowe. Zapewniają one jednolitą powłokę bez widocznych prześwitów. Ciekawym rozwiązaniem są farby tablicowe, które tworzą dodatkową przestrzeń do zapisywania codziennych notatek czy służą dzieciom do rysowania i pisania. 

W przypadku drzwi drewnianych, chętnie wykorzystywane są również barwiące bejce do drewna, lakierobejce i lakiery. Odsłaniają one słoje drewna, a oprócz zapewniania wysokich walorów wizualnych, tworzą na powierzchni nieprzenikalny film, skutecznie chroniący przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Popularne do zabezpieczenia drzwi wewnętrznych są również woski, olejowoski i oleje, które głęboko wnikają w strukturę drewna i chronią je, jednocześnie pozwalając im oddychać i oddawać wilgoć na zewnątrz.