Farby a psychologia koloru: Jak różne kolory wpływają na nasze samopoczucie?

POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ

Kolory i ich setki odcieni otaczają nas wszędzie, a ich wpływ na nasze codzienne życie może być bardziej znaczący, niż możemy przypuszczać. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, różnym odcieniom przypisywane są konkretne skojarzenia. Psychologia barw to bardzo ciekawy obszar badań. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie znaczenie mają farby w konkretnych odcieniach.

Czerwień, czyli pasja i energia

Jeśli obawiasz się trwałych zmian kolorystycznych, zdecyduj się na kolorowe dodatki. To prosty sposób na Czerwień wzbudza silne emocje. Jest symbolem miłości, pasji, ale także agresji. Czerwony działa energetyzująco, dlatego często jest stosowany w reklamie i projektowaniu wnętrz, aby przyciągnąć uwagę i zachęcić do działania. Jednak nadmiar czerwieni może też wprowadzić nas w stan stresu lub pobudzenia, dlatego należy dobrze przemyśleć gdzie i czy w ogóle wprowadzić ten kolor do wnętrza.

Spokój i harmonia kojarzona z błękitem

Niebieski wprowadza spokój i harmonię. Jest kojarzony z niebem i oceanem, co sprawia, że często jest wybierany do dekoracji wnętrz, w których chcemy się zrelaksować. Farby w odcieniach błękitu są idealnym wyborem do sypialni czy salonu, gdzie chcemy się odprężyć.

Radość i optymizm – żółty

Żółty to według psychologii koloru: ciepło, radość, optymizm i energia. Kojarzony jest z promieniami słońca oraz świeżością. Jasne, pastelowe barwy są świetnym rozwiązaniem do pomieszczeń takich jak kuchnia czy pokój dzienny.

Odcienie zieleni kojarzone z ładem i środowiskiem

Zieleń to natura i równowaga. Kojarzy się z drzewami, trawą i naturą. Łagodne, stonowane zielenie się idealnie nadają się do sypialni i łazienki, czyli tam, gdzie istotny jest spokój, cisza i relaks.

Czysta i prosta biel

Biały, według psychologii koloru, symbolizuje czystość, prostotę i nowy początek. Jest często wybierany do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, gdzie ważna jest higiena i porządek. Białe barwy mogą też sprawić, że pomieszczenia wydają się większe i jaśniejsze. Jednak nadmiar bieli może sprawić, że zaczniemy odczuwać chłód, dlatego warto uzupełnić białe wnętrze poprzez wprowadzenie kolorowych akcentów.

Dlatego zgodnie z psychologią koloru, poszczególne farby mogą różnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny, posiada swoje indywidualne preferencje i to, co działa na jedną osobę, niekoniecznie musi działać na inną. Dlatego eksperymentujmy, szukajmy i odkrywajmy odpowiednie odcienie farb, które wpasują się w nasz gust i wzbudzą pożądane emocje.