Wyroby malarskie – rodzaje, właściwości, zastosowanie i najważniejsze kryteria wyboru

POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ

Malowanie to jeden z łatwiejszych sposobów na odświeżenie danego pomieszczenia i nadanie mu nowego wyglądu.  To także jeden z ostatnich etapów wykańczania wnętrz. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu farby? Jaka farba sprawdzi się w kuchni, a jaka w pokoju dziennym? Wiele podobnych pytań pojawia się wśród osób, które stają przed niełatwym wyborem farby. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami. Zatem, jeśli właśnie remontujesz swoje mieszkanie lub chcesz odświeżyć wygląd swoich ścian – zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Rodzaje farb malarskich 

1. Farba lateksowa

Farby lateksowe wyróżniają się wysoką jakością. Nowoczesna formuła farb lateksowych powoduje, że są one niezwykle proste w aplikacji, doskonale kryją i nie wydzielają drażniącego zapachu. Istotne właściwości farb lateksowych to także wysoka przyczepność do podłoża, odporność na promienie UV, ścieranie i szorowanie oraz paroprzepuszczalność. Emulsje lateksowe sprawdzają się szczególnie świetnie we wnętrzach o podwyższonej wilgotności, tj. kuchniach czy łazienkach oraz tych, które narażone są na uciążliwe zabrudzenia.

rodzaje farb malarskich
Wyroby malarskie - rodzaje, właściwości, zastosowanie i najważniejsze kryteria wyboru

2. Farba akrylowa

Farby akrylowe są z reguły tańsze od lateksowych. Również dają wiele możliwości zastosowania, bowiem stosować je można w większości pomieszczeń. Ich rzadsza konsystencja sprawia, że są wygodne w aplikacji i przyzwoicie kryją podłoże. Ponadto, wyróżniają się paroprzepuszczalnością i dobrą przyczepnością. W porównaniu do farb lateksowych, są zdecydowanie mniej odporne na ścieranie i zmywanie.

3. Farba winylowa

Farby winylowe, podobnie jak lateksowe i akrylowe, należą do grupy farb emulsyjnych. Wyróżniają się dobrym kryciem, łatwo się rozprowadzają, szybko schną, a uzyskana powłoka jest dość trwała. Farby winylowe są mało elastyczne i trochę mniej odporne na zmywanie, a wcale na intensywne szorowanie. Ponadto, posiadają niską paroprzepuszczalność, dlatego nie zaleca się stosowania ich we wnętrzach o dużej wilgotności.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru farby?

Oprócz powyższych właściwości, podczas wyboru farby malarskiej warto również zwrócić uwagę na takie kryteria jak stopień połysku i wydajność. Stopień połysku oznacza to, na ile uzyskana powłoka będzie odbijała światło. W sklepach znaleźć można wykończenia głęboko matowe, matowe, satynowe, półmatowe, a nawet błyszczące. Kwestie wydajności pomogą natomiast w obliczeniach dotyczących ilości farby, jaką należy zakupić, by z powodzeniem pokryć daną powierzchnię.