Jaka farba do drewna?

POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ

Planujesz malowanie drewna i planujesz malowanie drewnianych mebli? Chcesz odświeżyć wygląd tarasu lub altany przed latem? A może w planach masz renowację ogrodzenia? To wszystko możesz przeprowadzić sprawnie i efektywnie, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni wyrób. To nie tylko zmienia wizerunek czy podkreśla kolor, ale też chroni i  zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi, wodą i słońcem. Zobacz, jak masz wybór:

Rodzaje produktów do drewna

Malowanie drewna to popularna praktyka. Jeżeli zależy Ci na zmianie koloru elementów lub chcesz je zabezpieczyć, sięgnij pod odpowiedni preparat. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, sięgnij po mocno kryjącą farbę lub laMalowanie drewna to popularna praktyka. Jeżeli zależy Ci na zmianie koloru elementów lub chcesz je zabezpieczyć, sięgnij pod odpowiedni preparat. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz kryjącą farbę, lakierobejcę lub impregnat, który jedynie podkreśli i wydobędzie naturalne piękno drewna. Do malowania wybieraj tylko odpowiednio suche drewno, ponieważ wilgotne będzie się odkształcało i pękało, a farba nie przylgnie do jego powierzchni, lecz będzie zagrożona łuszczeniem. Z tego samego powodu, powierzchnia ławki, stołu czy podłogi powinna zostać dokładnie oczyszczona, pozbawiona tłustych zabrudzeń czy wystających drzazg.

AbAby zmienić kolor drewna i zakryć jego słoje, potrzebujesz farby kryjącej. W tej roli najlepiej sprawdza się:

  • farba akrylowa – ekologiczny preparat do odnawiania mebli domowych i małej architektury ogrodowej, bezzapachowy i bardzo trwały,
  • farba alkidowa – preparat do stosowania wewnątrz i na zewnątrz, jest odporny i nie łuszczy się, ale pachnie bardziej intensywnie i schnie dłużej niż farba akrylowa.
jaka farba do drewna
jaką farbę do drewna?

Nie tylko malowanie

Drewno jest naturalnie piękne i wiele osób nie chce zmieniać jego wyglądu ani odcienia. Jednak nawet wtedy, musisz pamiętać o zabezpieczeniu detali, aby zachowały swój design na dłuższy czas. Dotyczy to szczególnie elementów znajdujących się na zewnątrz, które są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, czyli promieniowania słonecznego, deszczu, zmiennych temperatur. Aby nie niszczały i nie płowiały pod ich wpływem, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie detali. Zrobisz to poprzez:

  • olejowanie i woskowanie – olej lub olejowosk wnika w strukturę drewna, stanowiąc barierę dla wilgoci, potęguje naturalny odcień,
  • lakierowanie – lakier podkreśla strukturę drewna, czasem lekko zmienia jego odcień, tworzy powłokę o matowym, półmatowym lub błyszczącym wykończeniu,
  • impregnowanie – chroni przed wilgocią, insektami oraz zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów, mchu.

W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać – czy odświeżyć drewno, zaimpregnować je czy poddać renowacji – wybierz odpowiedni wyrób do wykończenia drewna.

Rezultaty prac na pewno pozytywnie Cię zaskoczą, a jeśli zrobisz to sam bez pomocy fachowca, to pojawi się jeszcze SATYSFAKCJA!